Backlink Nedir?

Admin

SEO konusunda çalışma yapan her kişinin sürekli karşısına çıkacak olan terim “backlink”lerdir. Backlinkler, arama motorlarında sizleri üst sıralara taşıyacak olan, SEO’nun önemli kollarından biridir.

Backlink; herhangi bir blog sahibinin, sizin blogunuzdaki bir içeriği kaynak olarak göstermesi anlamına gelmektedir.

İçeriğinizi kaynak olarak gösteren blog sahibi, bu içeriği kalitesinden ve özgünlüğünden etkilenerek paylaşmış diyebiliriz. Bu duruma “doğal backlink” denir. Doğal backlink sonucunda, arama motorları sizin bu içeriğinizi ve blogunuzu faydalı bularak, sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Fakat günümüzde, kişisel blog sitelerini kaynak göstermek sıklıkla görülen bir durum değildir. Bu durum, içeriklerinizin kullanılmasına rağmen backlink kazanmamanız demektir. Bu nedenle çoğu blog sahibi, backlink hizmetine ihtiyaç duymaktadır.

Çalışmalarımızda, bu backlink hizmetleri ise paravan siteler aracılığı ile yapılmaktadır.

Linkwheel (Link Döngüsü) Nedir?

Hemen her alanda hoş görülmeyen manipülasyonu, arama motorları da sevmemektedir. Özellikle backlink konusunda çokça yapılan manipülasyon sonucunda bloglarınızı üst sıralara taşımak yerine geri plana bile düşürebilirsiniz. Bu nedenle backlinklerin, doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Hizmetlerimizde, bu backlink uygulamaları linkwheel (link döngüsü) yöntemi ile yapılmaktadır. Linkwheel, kelime anlamında da olduğu gibi, bir siteden ikinci bir siteye link çıkışı yaparak bir döngü oluşturulması anlamına gelmektedir.

Bu durum sonrasında arama motorları, bu link çıkışlarını “çıkar ilişkisi” olarak değil, “faydalı paylaşım sonucu kaynak göstermek” olarak değerlendirerek sizleri sıralamada üst sıralara taşımaktadır.