Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink, bir web site sahibinin başka bir web siteyi ya da bu sitedeki herhangi bir içeriği kaynak olarak göstermesi anlamına gelmektedir. Web sitelerinin kalitelerini attıran backlinkler, Seo konusunda büyük öneme sahiptirler. Ayrıca rekabetin arttığı zamanımızda backlinklerin önemi gün geçtikçe de artmaktadır.

Kalitenin Anahtarı Backlinklerin Çeşitleri

Web sitelerinin kalitelerini ve arama motorları gözünde değerlerini arttıran en önemli etken olan backlinklerin birçok çeşidi vardır.

Web Sitelerden Alınan Backlinkler

Web sitelerinden alınan backlinkler, Seo’ya en fazla etkiyi gösteren backlinklerdir. Web sitelerindeki içeriklerden, sitenizin kategori ya da içeriği ile ilgili olan kelimeler üzerinden link çıkışı yapmak sitenize değer kazandıracaktır.

Bunun yanı sıra; com, net, org ve edu uzantılı sitelerden alınan backlinkler, wordpress ve blogger ya da bu servislerin türevi uzantılardan alınan backlinklere oranla daha faydalıdır.

Sosyal Medyadan Alınan Backlinkler

Takipçi sayısı gözetmeksizin, sitenizle ilgili sosyal medya hesaplarından alınan backlinkler, sitenize hem takipçi hem de değer kazandırmaktadır. Özellikle günümüzde sosyal medyanın gücü düşünüldüğünde, arama motorları gözünde değer kazanmanız hiç te zor değil.

Forum Backlinkler

Forum backlinkler, forum sitelerindeki kullanıcıların imzalarına eklemiş oldukları backlinklerdir. Çoğu site sahibinin piyasadaki birçok forum sitesini kullandığı düşünülürse, forum backlinklerin kullanışlı oldukları söylenebilir.

Video Backlinkler

Video backlinkler, eskisi kadar popüler olmasalar da kullanılmaktadırlar. Bu backlinkler, video platformlarından alınan backlinklerdir.