Blog Nasıl Oluşturulur?

Blog, insanların bilgilerini, tecrübelerini ya da başlarından geçen herhangi bir olayı paylaşmaları amacıyla kurulan web siteleridir. Bloglar, geçmişte modern günlük olarak kullanılsalar da günümüzde birçok amaçta ve kategoride kullanılmaktadırlar.

Terminolojisini inceleyecek olursak, blog kesimesi; web-log teriminden ortaya çıkmıştır. Ayrıca blogları yazan ve içeriklerini güncel olarak sürdüren kişilere blogger denmektedir. Geçmişte sadece bir hobi ve günlük yazma içgüdüsü ile başlayan blog maceraları günümüzde çok farklı noktalara gelmiştir. Çeşitli kategorilerde bloglar oluşturulmuş, çok iyi projelere imza atılmıştır.

Peki, Blog Nasıl Oluşturulur?

Blog oluşturmak için 2 seçeneğiniz vardır:

İlk seçeneğiniz ücretsiz blog servisleridir.

WordPress.com ve blogger.com servislerinin başı çektiği birçok ücretsiz blog servisi altyapısını kullanarak blog oluşturabilir ve yazılarınızı bu bloglarda paylaşabilirsiniz. Bu seçenekte, host yani barındırıcı ücreti ödemenize gerek yoktur. Çünkü blog servislerinin hostlarını kullanmış olursunuz. Fakat profesyonel anlamda bir projeniz var ise çok ta doğru tercih değildirler. Domaininizin görünüşü “paravansite.blogspot.com” şeklinde olur.

İkinci seçeneğiniz ise ücretli uzantıları kullanmaktır.

Domain tescil sitelerinden com, net, org ya da herhangi bir uzantıyı tescilleyerek blog oluşturabilirsiniz. Com, net ve org uzantıları web ortamında en yaygın şekilde kullanılan uzantılardır. Domainlerinizi bu uzantılardan seçmeniz, size fayda sağlayabilir.

Fakat bu seçenekte host yani barındırıcıya ihtiyacınız olacaktır. Farklı host firmalarından temin edebileceğiniz hostlara bu domainleri kaydederek blogunuzu oluşturabilirsiniz. Profesyonel bir proje için tercih etmeniz gereken bir seçenek bu seçenek olmalıdır.

Bu seçenekte domaininiz “paravansite.com” şeklinde görünecektir. Ayrıca marka tescili yaptıktan sonra domaini ve markanızı şahsınıza tescilleyebilir, “.tr” uzantısını ekleyerek “paravansite.com.tr” görünümüne geçebilirsiniz.