Etiketlerin Seo Açısından Önemi

Arama motorlarının çalışma mantığına baktığımızda yazının başlığı, içeriği, etiketleri, görselleri ve yazı içi linklendirmeleri temel olarak ele aldığını görürüz. İndeksleme sırasında kullandığı faktörlerden başlıcaları bunlardır.

Özellikle başlık ve etiket kullanımı, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için gerekli ilk faktörlerdir. İnternet geçmişinde yazılara girilen etiketlerin çok fazla olduğu görülmekteydi. Yazı ile alakasız girilen etiketler ile ziyaretçi çekmeye çalışan webmasterlar, Google’un seo güncellemeleri ile büyük ziyaretçi kaybına uğradılar.

Google’ın etiket girişlerinden önerdiği önemli nokta, etiketlerin yazı içerisinde en çok kullanılan belli başlı kelime veya kelime öbeklerinin olmasıdır.

Maksimum Etiket Giriş Miktarları

Bu kelimelerin sayısı ise, yazının uzunluğu ile doğru orantılı olarak artmalıdır. Genel olarak 100 kelimelik bir makalede 3-4 etiket, 200 kelimelik bir makalede 4 ile 6 adet etiket olmalı iken, 300 kelimelik bir makalede 6-7 adet olmalıdır. Yazıdaki kelime miktarı arttıkça etiket sayısı da artmaktadır ancak bu bir doğru orantılı artış değildir.

Ayrıca 300 kelimelik bir makale için muhakkak 7 adet etiket girişi yapılmak zorunda değildir. Yukarıdaki istatistikler genel olarak maksimum etiket giriş miktarlarıdır. Genellikle sade ve dikkatle seçilen etiketler ile sitenin seo düzeyindeki artış net bir şekilde görülebilmektedir.