Tanıtım Yazısı Nedir

 

Tanıtım yazısı, web sitenizi, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtmak amacıyla web sitenize anahtar kelimeniz üzerinden link çıkışı sağlanan reklam konulu metinleridir. Tanıtım yazıları arama motorları nezdinde birer backlink olarak kabul edilir ve tanıtım yazısı edinen sitenin arama motorunda daha otoriter hale gelmesi beklenir.

Tanıtım Yazısı Örnekleri

Web sitenizin arama motorlarında daha önde yer alması ve otoriter bir yapıya sahip olması için seçeceğiniz sitenin kalitesinin yanı sıra tanıtım yazınızın da kaliteli olması ve size en yüksek faydayı sunması gerekir. Tanıtım yazınız ne kadar doğal bir yapıya sahip olursa geri dönüşü de o kadar yüksek olacak ve kampanyanız amacına ulaşacaktır. Öncelikle tanıtım yazısı için bir strateji belirleyerek işe başlamalısınız;

Tanıtım Yazısı Yazarken Strateji Belirleme

Tanıtım yazılarının genel amacı bir web sitesine link kazandırmaktır. Fakat yayınlanacak olan tanıtım yazısını geliştirerek elde edebileceğiniz faydaları arttırabilmeniz mümkün. Yalnızca link çıkışı yapılması için yazılan kalitesiz yazılar size paranızın karşılığında sadece bir link verecektir. Oysa kaliteli ve mümkün olduğunca hit getirebilecek ve ilgi uyandırabilecek tanıtım yazıları aynı zamanda size trafik ve hatta potansiyel müşteriler kazandıracaktır. Bu nedenle tanıtım yazısı için strateji belirlerken ilk aşama ve hedefimiz daima en çok faydayı elde edebilmek olacaktır.

En çok merak edilen konular hakkında web sitenizi de ilişkilendirerek yazılacak bir tanıtım yazısı aynı anda hem link çıkışı elde etmenize hem de yayınlanan adres veya arama motorları sonucunda o sayfaya ulaşan potansiyel ziyaretçileri de hedef almak demektir.  Hazırlanacak olan yazının uzunluğu veya kısalığı tamamen linklerle doğru orantılı olmalıdır. Ortalama olarak kabul edilen değer birçok SEO danışmanı tarafından 150 kelime için bir link çıkışı olarak belirlenmiştir. Siz de yazınızı kaleme alırken buna benzer bir orana sahip olmaya dikkat edin ve yazılarınızı tamamen anahtar kelimelerden oluşan anlamsız metinler olmaması için tekrar tekrar gözden geçirin.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Artık birçok web sitesi sahibi tanıtım yazılarında ekstra maliyetlerden kurtulmak için tanıtım yazılarını kendisi kaleme almayı tercih ediyor. Genel konularda pek zorlanılmayacak olunsa da tanıtım yazısı sektörel bir alanda olunca haliyle “Ne ve nasıl yazacağım?” korkuları meydana geliyor. Bunları aşmak oldukça basittir, nasıl mı? Yalnızca işin içerisine biraz hayal gücü katmak ve biraz da mümkünse kelime yeteneğine sahip olmak gerekiyor.

Örneğin, sektörümüzün düğme imalatı olduğunu varsayalım. Oldukça zorlu ve ilk bakışta insanı düşündüren bir sektör. Oysa gerekli araştırmaları yaptığınız taktirde gerçekten kaliteli ve ilgi çekici yazılar ortaya çıkartabilmek mümkün. Misal, gömleklerde erkek düğmeleri sağda yer alırken kadın gömleklerinde solda olduğunu biliyor muydunuz? Bu örnek üzerinden harika bir kompozisyon meydana getirerek kolayca tanıtım yazısı yazabilir ve web sitenize link çıkışı kazandırırken aynı zamanda da ilgi uyandırmayı başarabilirsiniz.

Bir farklı uç örnek olarak ise kahveyi ele alalım; kahve kupasını ilk kimin icat ettiği veya Türk kahvesinin vaktiyle Osmanlı Devleti’nde yasak olduğunu emin olun birçok okur bilmiyordur. Okurlara tanıtım yazısıyla tamamen anlamsız ve reklam olsun diye oluşturulmuş metinler yerine okunabilirliği daha yüksek metinler sunun. Böylece maksimum geri dönüşü elde edeceksinizdir.

Tanıtım Yazısı Yazdırma

Kaliteli ve okunabilirliği yüksek olan tanıtım yazılarını meydana getirmek her zaman kolay bir iş olmayabilir. Kalitesi yüksek metinler meydana getirebilmek için araştırma, edebi beceri ve biraz da kelime ustalığı gerekecektir. Eğer bunların sizde yer almadığına inanıyorsanız o halde belli bir ücret üzerinden tanıtım yazısını bir metin yazarı veya reklam yazarına yazdırabilirsiniz.

WM Aracı Forumu içerisinde yer alan Makale Alımı bölümünde bir konu oluşturarak tanıtım yazınızı sizin için kaleme alacak genç ve yetenekleri metin yazarlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Bionluk ve Sadeceon benzeri platformlar üzerinden de sizin için tanıtım yazılarınızı kaleme alacak yetenekli kalemlere kolayca ulaşabilirsiniz.