Geri bağlantı

3

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Geri Bağlantı

Geri bağlantılar nedir?

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, bir geri bağlantı oluşturulur. Geri bağlantılar ayrıca gelen bağlantılar veya gelen bağlantılar olarak da bilinir. Geri bağlantılar arama motoru optimizasyonu veya SEO için önemlidir.

Geri bağlantılar neden önemlidir?

Geri bağlantılar ne işe yarar?

Geri bağlantılar SEO için gereklidir. Bunun nedeni, bir web sitesine “güven oyu” nu temsil etmeleridir. Yani, bir geri bağlantı, içeriğinizin kalitesi için başka bir web sitesinin oy kullandığı anlamına gelir.

Birçok web sitesi aynı siteye geri bağlantı oluşturuyorsa, arama motorları içeriğin kullanıcılar için güvenilir ve yararlı olduğunu düşünür. Bu nedenle, web sayfanız SERP’lerde sıralanacaktır.

Basit bir deyişle, geri bağlantılar web sitenizin arama motorlarında sıralamasına yardımcı olabilir. Böylece, web sitenizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. Daha fazla kişi web sitenizi gördüğünden, arama motorları web sitenizi en üstte tutacaktır.

Google ayrıca geri bağlantıların web sayfanızın zirveye çıkmasına yardımcı olacak temel unsurlardan biri olduğunu doğruladı .

Ne tür geri bağlantılar iyidir?

Açıkçası, tüm geri bağlantılar aynı kabul edilmez. SERP’lerde daha üst sıralarda yer almayı hedefliyorsanız, kaliteli geri dönüşlere odaklanmalısınız. Başka bir deyişle, tek bir kaliteli backlink, SEO’nuzu bin düşük kaliteli backlink ile karşılaştırıldığında daha fazla geliştirecektir.

Bu nedenle, yüksek kaliteli geri dönüşler sıralamanın anahtarıdır.

Örneğin, yüksek kaliteli geri bağlantılar güvenilir kaynaklardan gelir. WHO’dan (Dünya Sağlık Örgütü) veya rastgele bir web sitesinden bir backlink’e güvenir misiniz? Cevap, hem sizin için hem de arama motorları için açıktır.

Bu nedenle Alan Adı Yetkilisi geri bağlantılarınızın önemli bir yönüdür. Backlink aldığınız web sitesinin güvenilir ve güvenilir olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bir geri bağlantı herhangi bir amaca hizmet etmez.

Ayrıca, kaliteli geri bağlantılar, hedef anahtar kelimelerinizi bağlantının bağlantı metnine de dahil eder. Bağlantı metni, köprünün görünür parçasıdır.

Ahrefs’e göre , bağlantı metnindeki anahtar kelimeler, o hedef anahtar kelime için daha yüksek SEO sıralamasına yol açar. Bu nedenle, backlink’in bağlantı metninin sıralamayı amaçladığınız anahtar kelimeyi kullandığından emin olmalısınız.

Bununla birlikte, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır: bağlantı metninde anahtar kelime yoğunluğunu aşmayın. Her şeyin fazlası kötü.

Anahtar kelime yoğunluğu bağlantı metninde çok yüksekse, arama motorları web sitenizi arama motoru sonuçlarından filtreleyecektir. Google, Google Penguin olarak bilinen ve bu tür siyah şapka bağlantısı oluşturma stratejilerini ele alan bir algoritmaya sahiptir.

Geri dönüşler nasıl alınır?

Daha fazla geri dönüş almanın birçok farklı yolu vardır.

Geri dönüş kazanma

Geri bağlantı almanın en popüler yöntemlerinden biri, onları kazanmaktır. Bu yöntemde, kullanıcılar web sitenizi sosyal medya veya diğer kaynaklar aracılığıyla öğrenecek ve sayfanıza bağlanmayı seçeceklerdir.

Bu yöntem organik geri bağlantılar oluşturur.

Peki, web sitenizin geri dönüş kazanmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Bunun için dijital pazarlama stratejiniz üzerinde çalışmalısınız. İçeriğinizin birinci sınıf olması gerekir, böylece kullanıcılar bağlantı kurmaya layık bulurlar.

Güvenilir değilse, kaliteli içerik, hiç kimse buna bağlantı vermek istemez.

Ancak hikaye burada bitmiyor. Kaliteli içerik oluşturduktan sonra, insanların içeriği bulmasını bekleyemezsiniz. İçeriğinizi, kullanıcıların kolayca bulabilmesi için pazarlamalısınız.

Örneğin, arama motorlarında üst sıralarda yer almalısınız. Ayrıca, kitlenizin artması için sosyal medya pazarlamasını kullanın.

Geri Bağlantılar Oluşturma

Birçok web sitesi sahibi ve editör de elle geri bağlantı oluşturur. Bu şekilde, ilgili bloglar hakkında yorum yaparlar ve içerikleriyle ilgili forumlara yanıt verirler. Bu strateji, web sitenize manuel olarak bir geri bağlantı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Zaman alacak, ama çabaya değer.

Bina Geri Bağlantıları

Geri bağlantı almanın başka bir yolu da onları oluşturmaktır. Bu durumda, diğer web sitesi sahipleriyle veya blog yazarlarıyla konuşabilir ve sayfanızla bağlantı kurmalarını isteyebilirsiniz. Bunun için kaliteli içeriğe sahip olmalısınız.

Aşağıda, geri bağlantılar oluşturmanıza yardımcı olacak bazı iyi bağlantı oluşturma stratejileri bulunmaktadır.

  • Konuk Bloglama : Popüler bir web sitesi için bir yazı yazmayı önerebilirsiniz.
  • Bozuk bağlantı kurma : Diğer web sitelerinde bozuk veya ölü bağlantılar bulabilirsiniz. Ardından, bu web sitelerinin ölü bağlantıları değiştirmek için web sitenizi bağlamasını önerin. Bunu elle yapmak zorunda değilsiniz! Size yardımcı olması için bozuk bir bağlantı denetleyicisi kullanabilirsiniz.
  • Bağlantısız sözler : Bazen, kullanıcılar tıklanabilir bir köprü eklemeden markanızdan veya işinizden bahseder . Bu durumda, web sitesi sahibinden veya blog yazarından sözü web sitenize bağlamasını isteyebilirsiniz.
  • Gökdelen Tekniği : Bu durumda, kendinizle alakalı içeriğe sahip birçok bağlantı bulabilirsiniz. Ardından, bu bağlantılardan daha iyi bir şey yapın ve orijinal web sitesi sahibinden size geri bağlantı vermesini isteyin.

Geri bağlantı alma ipuçları

Web sitenize bağlantılar almanın birçok kolay yolu vardır.

  • Google Alerts : Web sitenizden veya şirketinizden bahsedilirse, Google Alerts size bunu bildirir. Ardından, içeriğin yazarıyla iletişim kurabilir ve söz konusu konuya bir geri bağlantı eklemenizi önerebilirsiniz.
  • Yerel Gazete : Yerel gazeteniz geri dönüş almanıza da yardımcı olabilir. Paylaşılacak ilgili bir hikayeniz varsa, yerel gazetede yayınlayabilirsiniz. Bu size daha geniş bir kitle sağlayacaktır. Ayrıca, yazılı basının sosyal medyadan daha yetkili olduğu düşünülmektedir.
  • İlginç bir infografik oluşturun : Web sitenizle ilgili ilginç bilgiler varsa, diğer siteler bunu kullanabilir ve geri bağlantılar alırsınız.
  • Önce başka birini bağlayın : Web siteniz için geri bağlantı almanın başka bir yolu, önce başka birini bağlamaktır. Bu şekilde, size de geri bağlayarak iyiliği iade etmek isteyebilirler.
Son sözler

Geri bağlantılar, arama motorlarında sıralamanıza ve web sitenize organik trafik çekmenize yardımcı olan anahtardır. Web sitenize geri dönmenin birçok farklı yolu vardır. Ancak, geri bağlantıların alakalı, yetkili ve güvenilir olduğundan emin olun.

Aksi takdirde, web sitenizi arama motorlarında sıralamanıza yardımcı olmazlar. İyi geri bağlantılar SERP’lerde sıralamanıza ve SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.