Web sitenizi Google’da nasıl sıralayabilirsiniz?

4

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Web sitenizi Google’da nasıl sıralayabilirsiniz? SEO veya arama motoru optimizasyonu, web sitenizin Google gibi arama motorlarında sıralanmasına yardımcı olur. SEO ile ilgili birçok faktör vardır.

Birçok yeni web sitesi sahipleri, web sitelerinin arama motorlarında nasıl görüneceği konusunda endişeleniyor. Bu nedenle, konuyu basit kelimelerle ele almak için bu makaleyi yazdık. Bu makale sayesinde, her şeyi anlamak için uzun bir SEO kursu yapmak zorunda değilsiniz.

Kolayca anlayabilmeniz için bilgileri basit bir şekilde sağladık.

Web sitenizi Google’da nasıl sıralayabilirsiniz?

Web sitenizi Google’da nasıl sıralayabilirsiniz?

Web sitenizin neden Google’da üst sıralarda yer alması gerekiyor?

Bu sorunun cevabı bazı insanlar için oldukça açık olabilir. Bununla birlikte, yeni blogcular hala neden web sitelerini sıralamak için bu kadar kapsamlı çaba göstermeleri gerektiği konusunda somut bir cevap istiyorlar.

Web siteniz Google’da daha üst sıralarda olduğunda, daha fazla kişi onu açar. Daha fazla ziyaretçi, dönüşüm oranınızın artacağı anlamına gelir.

Dolayısıyla, web siteniz bir işletmeyi temsil ediyorsa veya AdSense’e bağlıysa, daha fazla para kazanabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, web sitesi trafiği daha fazla satışa yol açacaktır.

Ayrıca, web sitesi trafiği ve dönüşüm oranı, pazarlama stratejilerinizin ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Şimdi, web sitenizi önce Google’da sıralamanın ve daha fazla trafik almanın farklı yollarından bahsedelim.

SEO’nun iki formundan bahsedeceğiz: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO.

Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO, web sitenize organik trafik çekmek için içeriği optimize etmeye yardımcı olur. Şimdi, daha ayrıntılı olarak konuşalım.

Başlık

İçeriğin başlığı içeriğin ne hakkında olacağını söylediğinden başlık etiketlerinizin anahtar kelimeyle başladığından emin olun. Alakasız bir anahtar kelime kullanırsanız, kullanıcılar web sitenizi açmaz.

Bu nedenle, başlık etiketinizi makalenin ana anahtar kelimesi ile alakalı yaptığınızdan emin olun.

Giriş

Makalenizin SEO’da iyi sıralanmasını istiyorsanız, ana anahtar kelimeyi içeriğinizin ilk iki cümlesine veya ilk 100 kelimesine yerleştirmelisiniz.

Ardından Google, içeriğinizin kullanıcıların aradıkları anahtar kelimelerle alakalı bilgiler sağladığını ‘düşünecektir’. Sonuç olarak, web siteniz Google’da daha üst sıralarda yer alacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimeleri metnin geri kalanına stratejik olarak yerleştirdiğinizden emin olun. Bir arama motoru için çekici görünmediğinden anahtar kelimeleri fazla kullanmayın.

Konunuz anahtar kelimeyle ilgiliyse, içeriğin akışını bozmadan onu doğal olarak sığdırabilirsiniz. % 1.5-3’lük bir anahtar kelime yoğunluğu iyi olarak kabul edilir.

Giden bağlantılar

Giden bağlantılar web sitenize dikkat çekmek için başka bir yoludur. Bu tür bağlantılar makalenin güvenilir kaynaklarla bağlantılı geçerli bilgilere sahip olduğunu gösterecektir. Bu tür web siteleri diğer web sitelerinden daha yüksektir.

Örneğin, sağlıkla ilgili bir konuda yazıyorsanız, gerçek bir kaynak olarak kabul edilen WHO’dan (Dünya Sağlık Örgütü) ilgili istatistikleri dahil etmek iyi bir fikirdir.

Meta Açıklamaları

Google’ın dikkatini çekmede bir diğer önemli faktör de akılda kalıcı bir meta açıklama yazmaktır. Meta açıklama, açmak için bağlantıyı tıklamadan önce arama motorunda gördüğünüz bölümdür.

Kullanıcının web sitenizi açması için kullanıcının meta-açıklamadaki merakını aşabilmeniz gerekir.

URL

Web sayfasının URL’si de alakalı anahtar kelimeler içermelidir. Bu, Google’a makalenizin bir konuyla alakalı olduğunu söyleyecektir.

İçerik Uzunluğu

Araştırmalar , daha uzun makalelerin makalelerin SEO sıralamasını yükseltmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Uzun biçimli içeriğin birçok faydası vardır. Örneğin, makalenin sıralaması için daha fazla anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Ayrıca, ilgili geri bağlantıları ekleme fırsatı da elde edersiniz.

Ayrıca, uzun biçimli içerik, çok kısa bir makaleyi okumaya kıyasla ziyaretçi için yararlı olacak geniş bir bilgi sağlayabilir. Makale başına 1000-2000 kelime hedefleyin.

Dahili Bağlantılar

Web sitenizdeki dahili bağlantı, web sitesinin hemen çıkma oranını azaltır. Kullanıcılar ayrıca web sitenize daha fazla zaman harcayacak. Google, kullanıcılar yararlı bulduğunda web sitenizi daha üst sıralara yerleştirir.

Mobil Cihazlara Uygun Web Sitesi

Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Birçok kullanıcı bir şey aramak için akıllı telefonlarını kullanır.

Dolayısıyla, web siteniz mobil uyumlu değilse, kullanıcılar sitenizi kapatacaktır. Sonuç olarak, web sitenizin trafiği azalacaktır.

Mobil cihazlara uygun bir web siteniz yoksa, birçok potansiyel ziyaretçiyi ve müşterileri kaçırıyor olabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımı

Web sitenizin tasarımı ve yükleme hızı da sıralamanın önemli bir bileşenidir.

Yavaş bir web sitesi hem kullanıcılar hem de Google tarafından beğenilmez. Yani, web siteniz yavaşsa kendinize büyük bir kötülük yapacaksınız.

Ayrıca, üstün bir kullanıcı deneyimi sağlamak için web sitesi tasarımınızda çalıştığınızdan emin olun.

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, gerçek web sitesinin ötesine geçen diğer yolları ifade eder. Birçok kişi, sayfa dışı SEO’nun yalnızca bağlantı kurma anlamına geldiğini düşünüyor. Ancak, bundan çok daha fazlası var.

Yüksek Kaliteli Geri Bağlantılar

Link oluşturma, web sitenizin rekabetçi bir pazarda yüksek trafikli anahtar kelimeler için sıralanmasına yardımcı olabilecek en kritik stratejilerden biridir.

Yüksek kaliteli ve otantik içerik sunan web sitelerine geri bağlantı oluşturduğunuzdan emin olun.

Pazarlama

Web sitenizi ve bloglarınızı tanıtmak, sıralamanın bir başka önemli özelliğidir. Web sitenizi tanıtarak, insanları markanız hakkında bilgilendirirsiniz. Yani, kendinizi daha fazla tanıtmak, daha fazla izleyici kazanabilirsiniz ve daha iyi web sitenizin sıralaması olacak.

Akıllı dijital pazarlama tekniklerini kullandığınızdan emin olun. Web sitenizi, içeriği bile umursamayan rastgele kişilere tanıtmak, göz bağıyla havada çekim yapmak gibidir.

Bu nedenle, etkili metin yazarlığı ile farklı pazarlama stratejileri kullandığınızdan ve nişinizi önemseyen ilgili kişilere kendinizi tanıttığınızdan emin olun.

Google’ın algoritmasıyla Güncel Kalın

Google, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için algoritmasını değiştirmeye devam ediyor. Bu nedenle, yeni şeyler hakkında güncel olduğunuzdan emin olun. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak:

https://weblogseo.web.tr/arama-motoru-optimizasyonu-seo-rehberi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.